Menu
2018-05-27

Jak to jest z kobietami i matkami w Kenii?

Właśnie dobiegł końca Dzień Matki i choć nie planowałam pisać dzisiaj o macierzyństwie w Kenii, postanowiłam inaczej.

Niestety impulsem do napisania tego tekstu jest bardzo przykre, wręcz tragiczne wydarzenie..., dziś w trakcie porodu zmarła jedna z moich znajomych Kenijek - Mama Pete.

Dziecko także nie przeżyło porodu - pomimo interwencji i pomocy lekarzy ze szpitala w Msambweni.

W filozofii i duchowości afrykańskiej macierzyństwo zajmuje najważniejsze, centralne miejsce. Jest przywilejem kobiety. Kobieta nosząca pod sercem dziecko jest traktowana wyjątkowo przez wszystkich członków społeczności. W kulturze afrykańskiej macierzyństwo liczy się bardziej niż uroda i zdolności kobiety, czy też jej sukcesy zawodowe. Każda kobieta przede wszystkim pragnie tego, by zostać matką. To spełnienie jej ambicji. W przekonaniu Afrykańczyków rola matki, to rola powierzona kobiecie przez Boga, to świętość.

W Afryce, pierwszą i nadrzędną rolą kobiety jest być matką – bez względu na jej umiejętności, pragnienia, czy aspiracje.

To właśnie przez ciążę kobieta osiąga pełnię swojej kobiecości, a swój życiowy sukces utożsamia właśnie z byciem matką.

O kobiecie w Afryce, od momentu kiedy zostaje matką, nie mówi się po imieniu - używa się określenia - Mama i imienia najstarszego potomka. I tak zewsząd można usłyszeć "Mama Hamisiego", "Mama Mesalimu", czy "Mama Momo".

Niestety Mama Pete nie miała dzisiaj wystarczająco dużo szczęścia... Dziś zatem popatrzcie w oczy kenijskich Matek i pomyślcie o nich z empatią.

Tutaj istnieje możliwość skomentowania tej wiadomości na portalu społeczniościowym Facebook.

Partnerzy