Menu
2018-05-16

FC Zaire you are the champions again

FC Zaire you are the champions again. I am very proud of you. Czekamy na mundial, Kenia nie ma swojej drużyny narodowej, ale uwierzcie mi, wszyscy Kenijczycy, niezależnie od wieku, plemienia, czy wyznania kochają football. I nie są to czcze słowa - kochają - czyli, grają, kibicują i pomimo utrudnionego dostępu do informacji dużo o footballu wiedzą. Każda wioska ma co najmniej jedną swoją drużynę.

Wczoraj drużyna z naszego Mwabungu wygrała, po raz kolejny, finał lokalnych rozgrywek w piłce nożnej. Radość była ogromna. Już kilka razy pisałam o miłości Afrykańczyków do piłki nożnej, o tym z jaką pasją i entuzjazmem grają, ile jest w tym dobrych emocji i radości. Ich gra, to wspaniała ilustracja zasad fair play, czyli tego, co w sporcie najpiękniejsze i najważniejsze (choć i tu zdarzają się niewłaściwe zachowanie kibiców). Jednocześnie sport pozwala oderwać się od biedy, niedostatku i szarej, zakurzonej codzienności. Daje radość i nadzieję. W FC Zaire wszyscy grają pięknie, dynamicznie, emocjonująco i z pasją, jakby na przekór otaczającej ich rzeczywistości.

Kiedy wczoraj mój przyjaciel relacjonował mi przebieg rozgrywek, kiedy widziałam ten entuzjazm, niepohamowaną radość, zauważyłam też, że sport daje im poczucie spełnienia marzeń. Przez te kilka godzin czują, że życie, to nie tylko szara rzeczywistość, że nie są skazani na smutek i bylejakość. Że mogą – mimo trudnych warunków, mimo ogromnych problemów – dążyć do samorealizacji...

Pozdrawiam i ściskam wszystkich piłkarzy. Jestem z Was dumna.

W tym ważnym dla nich momencie nie zabrakło polskiego akcentu. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć dwie polskie flagi. Flaga z nazwą klubu to podarunek od Kariny Kwiatkowskiej, która podobnie jak my pokochała Kenię z wzajemnością, zresztą tam można znaleźć tylko miłości odwzajemnione. Na pierwszym zdjęciu chłopakom, chyba ze szczęścia, trochę się kolory obróciły i czerwony znalazł się na górze, ale pomyłka została szybko naprawiona :).

Tutaj istnieje możliwość skomentowania tej wiadomości na portalu społeczniościowym Facebook.

Partnerzy