WESPRZYJ przedsiębiorczość i pomóż w zakupie niezbędnych narzędzi
„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności.” - o. Fabian Kaltbach |
„Gdy nie możesz robić rzeczy wielkich, rób małe rzeczy w wielki sposób.” – Napoleon Bonaparte
Od dłuższego czasu wspieramy i obserwujemy lokalną społeczność w wiosce Mwabungu. Zastanawiamy się nieustannie w jaki sposób wesprzeć ich przedsiębiorczość, jak ich zaktywizować, jak stymulować ich rozwój. W początkowym etapie naszej obecności w wiosce postawiliśmy na zaspokajanie podstawowych potrzeb, bo uwierzcie, trudno rozmawiać o przyszłości i perspektywach z człowiekiem, który nie jadł od dwóch dni.
W Kenii nawet najdrobniejsza czynność jest usługą, za którą niestety trzeba zapłacić. Wynika to z kilku prostych przyczyn, po pierwsze z powszechnego braku wiedzy, umiejętności i doświadczenia, po drugie z powodu niskiej kultury technicznej oraz braku dostępu do wykształcenia zawodowego. Jednak główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak nawet podstawowych narzędzi.
Ceny artykułów przemysłowych w Kenii są bardzo wysokie w stosunku do możliwości finansowych większości Kenijczyków. Narzędzia również kosztują nie mało, więc tylko bardzo nieliczni mogą sobie pozwolić na ich zakup. W sytuacji, gdy notorycznie brakuje pieniędzy na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb, ludzie rezygnują chociażby z zakupu przyzwoitej miotły.
Będąc w Kenii zaobserwowaliśmy, że Kenijczycy, wbrew powszechnie panującej, stereotypowej opinii, są bardzo pracowici i kiedy jest coś do zrobienia, potrafią ciężko i wytrwale pracować przez wiele godzin - bez posiłku, nierzadko tylko o kilku łykach wody. Wielokrotnie widzieliśmy mężczyzn, którzy pracowali np. na budowie, używając niezwykle prymitywnych, często zrobionych własnoręcznie narzędzi lub wykonywali swoją pracę wręcz gołymi rękoma.
Dlatego też, odpowiadając na ich potrzeby, chcielibyśmy wyposażyć lokalną społeczność Mwabungu w zestaw niezbędnych i dopasowanych do ich rzeczywistości narzędzi. Będzie to również odpowiedź na pytanie „dlaczego karmimy głodnych, którzy znów jutro będą głodni, a nie dajemy im wędki?”
Zakup narzędzi oraz zapoznanie z możliwościami ich zastosowania pozwoli na:
- zaoszczędzenie pieniędzy – nie będą bowiem musieli płacić za usługę, gdyż wiele czynności wykonają samodzielnie;
- rozwój kultury technicznej – po wykonaniu najpilniejszych prac dostrzegą, że posiadanie narzędzi daje możliwości szerszej poprawy warunków ich życia;
- rozwój przedsiębiorczości – po zdobyciu umiejętności i doświadczeń w posługiwaniu się narzędziami istnieje szansa, że stworzą „spółdzielnię rzemieślniczą” i będą świadczyć usługi dla innych.
Jeżeli dotarłeś do tego miejsca i nie możesz uwierzyć, że „to się uda”, zapewniamy, że oni mają doświadczenie we współdziałaniu dla dobra ogółu, planowaniu i realizowaniu wspólnych przedsięwzięć. Przykładem może być inicjatywa kobiet polegająca na założeniu i prowadzeniu „kasy zapomogowo-pożyczkowej”, która umożliwia udzielanie pomocy w skrajnie trudnych sytuacjach.
Zatem, jeżeli chciałbyś wspomóc ten zakres naszej działalności i umożliwić nam stworzenie magazynu narzędziowego w wiosce Mwabungu, weź udział w naszej akcji celowej i:
- wpłać jednorazowo dowolną kwotę,
- zrób zlecenie stałe i wpłacaj określoną kwotę co miesiąc na konto Fundacji.
Co będzie realizowane z ramach akcji:
- zakup niezbędnych narzędzi,
- nauka posługiwania się poszczególnymi narzędziami,
- okresowe rozszerzanie bazy narzędziowej.
Szacunkowy koszt zakupu niezbędnych narzędzi wyniesie ok. 400-500 dolarów.
Zostań Ambasadorem Fundacji Kenya asante sana Polska
- Opowiedz o naszej Fundacji znajomym i przyjaciołom i zachęć ich do pomocy.
- Jeżeli znasz firmę, która mogłaby wesprzeć naszą działalność zainteresuj jej przedstawiciela naszymi akcjami.